Dementsuse diagnoos võib tuua kaasa krõbedama hinna

Ida-Virumaal on 18 üldhooldekodu, kuid vaid üksikutes on dementsetele eraldi osakond. Ülejäänute seas on neid, kes keelduvad tülikatest elanikest, võtavad neid ainult lamavana või püüavad teiste klientide sekka sobitada ka selliseid, kel jalad all, kuid mõistus kadunud.

Alutaguse hoolekeskus jõukas Mäetaguse vallas ehitati viie aasta eest Skandinaavia hooldusasutuste eeskujul. Seetõttu oli sinna algusest peale ette nähtud dementsete osakond.

16kohalisse dementsete osakonda on olnud kogu aeg järjekord. Nõudlus on siiani suurem kui kohtade arv, kinnitab hoolekeskuse praegune juhataja Kristiina Ets.

Alutaguse hoolekeskuses on kohamaks 600–700 eurot kuus, sõltuvalt kliendi tervislikust seisundist ja sellest, kui palju ta hoolt ning ravimeid vajab. Etsi sõnul on dementse hoolduse kulud keskmiselt 100 eurot suuremad. Alutagusel praegu rohkem ei küsita, aga hindade korrigeerimine on päevakorral.

Kallim on see teenus klientide suurte erivajaduste tõttu: dementsuse probleemiga inimesed lähevad uitama ja neid peab pidevalt jälgima, esineb agressiivsust ja vägivaldsust. Kui muidu oleks 16 kliendi kohta üks hooldaja, siis dementsete juures on päevasel ajal ametis kaks hooldajat.

Loe artiklit:

allikas: Kuukiri 60+